Л-Глутамин ( L-Glutamine )
аминокиселината на аминокиселините

В човешкото тяло глутамин се складира в мускулите - 60 % от свободните аминокиселини в мускулната клетка са под формата на глутамин. Това я прави най-разпространената аминокиселина в човешкото тяло. Той може да се синтезира и от аминокиселините валин и изолевцин, както и от глутамичната киселина.
Какво представлява глутамина?
Глутаминът е неесенциална аминокиселина, тъй като се синтезира от различни органи на организма - волевите мускули, черния дроб и др. Той е аминокиселината, която се среща в най-голямо количество в плазмата на кръвта. Той може да се синтезира и от аминокиселините валин и изолевцин, както и от глутамичната киселина. Първите две са с разклонена верига и са особено важни за мускулния растеж .Тежките тренировки изискват много глутамин, който организмът сам не може да си произведе от посочените по-горе аминокиселини. Науката категорично показа, че глутаминът предпазва от загуба на мускулна тъкан заради тренировъчните натоварвания, стреса, заболявания и т.н.
Какво е действието на л-глутамина в човешкото тяло?
Глутаминът повишава секрецията на растежния хормон и участва активно в белтъчния метаболизъм, заради което е всепризнат за добър суплемент. Когато се приема редовно, предпазва мускулите от травмиращо разкъсване, мускулната тъкан разполага с достатъчно количество за развитието си. В противен случай е възможен дефицит на глутамин в тялото, тъй като останалите тъкани, нуждаещи се от глутамин, изпозват глутамина наличен в мускулите. В мозъка той е източник за изграждането на глутамат, като "обира" излишния амоняк. Глутаминът е и съставка на глутатиона - най-мощният антиоксидант в тялото ни. Той има силен антикатаболен ефект, понижава нивото на кортизола и изпълнява важна роля в поддържането на положителния азотен баланс, поддържа функциите на имунната система, черния дроб, панкреаса и др. органи. Глутаминът е основен азотен преносител и също така транспортира амоняка от една зона (мозъка, черния дроб) до друга. Голяма част от него се използва за производството в организма на един от най-важните антиоксиданти - глутатион, произвеждащ се от глутамин, цистеин и глицин.
Приложение на глутамина
След провеждане на тежка тренировка нивото на глутамин в тялото спада до 50%. Тогава той спомага за възстановяването на мускулния гликоген (като се превръща лесно в глюкоза, без да се повишава нивото на кръвната захар и на инсулина), засилва синтезата на белтъчини и увеличава нивата на някои важни хормони, предизвикващи мускулния растеж. Глутаминът има значима роля в синтеза и зареждането на депата с гликоген. Едно от най-важните му за билдерите действия е, че повишава нивото на хормона на растежа. Само 2 гр. от него, приети орално, повишават отделянето на хормона на растежа . Изследванията доказват, че глутаминът увеличава усвояването на аминокиселините с разклонена верига (BCAA). На това се дължи мускулноизграждащият (анаболен) и мускулнопредпазващият ефект. Глутаминът е продукт за сила и маса, релеф и възстановяване. Освен това той спомага за задържането на водата вътре в мускулната клетка и така я прави обемна и свежа.
Какви дози глутамин да приемама и кога?
Оптималната доза глутамин е 0,2 грама на килограм тегло. Доказано е, че дози до 0,3 грама на кг. телесно тегло са безвредни, а за краткосрочен прием са давани по 0,5 грама на кг тегло, без да са отчетени странични ефекти. Доза от 2 грама, взета половин час след тренировка предизвиква чувствително увеличение на хормона на растежа и малко по-слабо - на инсулина и тестостерона. За спортуващите най-доброто време за приемане на глутамин е около 30 минути след тренировка.
Странични ефекти от приема на л-глутамин
Глутаминът няма странични ефекти, но ако се приемат прекалено завишени дози е възможна появата на стомашно разтройство. Ако това се случи, изчакайте докато отмине и след това приемайте по-малки дози.
Кои храни съдържат глутамин?
Глутамин се съдържа в богати на протеин хранителни продукти като бобовите растения, месото, рибата и млечните продукти.
Глутамин под формата на хранителна добавка
Глутамин се съдържа в доста хранителни добавки, във вид на таблетки, пудра или течен. Той взема участие и в препаратите, които съдържат комбинация от аминокиселини, във всички протеинови пудри, а може да бъде намерен и като отделен продукт в чиста фотма. Глутамин се съдържа и в някои матрици, но в по-ниско количество. Освен глутамин, те съдържат и други аминокиселини, Л-карнитин и креатин. Препаратите, съдържащи глутамин, са за орална употреба и се предлагат в прахообразен, течен вид или на таблетки.
Как да приемаме Л-Глутамин ( L-Glutamine )?
30 минути след тренировка се приема 0.2 грама на килограм телесно тегло. Тоест ако тежите 80 кг. трябва да приемете 16 грама глутамин.
Интересни видео клипове